A bimbózó kerteken és a kidolgozott boltívek alatt végigsétálva senki sem gondolná, hogy mennyi technológia és mérnöki munka lapul minden egyes sarok mögött, melyek ezt a nappali utópiát világszínvonalú, alkalmi otthonná transzformálják.
A kaliforniai Pasadena csücskében, alig mérföldnyire a Huntington Könyvtártól fészkel egy 2,5 holdnyi területre kiépített álomotthon. A buja növényzettel, tornyosuló pálmafákkal és gyönyörű kerttel körülölelt ingatlanról könnyen feltételezhetnénk, hogy ez a Spanyol örökség korábban misszió, vagy esküvői helyszín szerepét töltötte be. A házból egy csapásra New York és Las Vegas topkategóriás klubjaival rivalizáló komplexum jöhet létre.
A volt DJ által birtokolt környezetben az olyan extrák, mint pusztán „kellemes” kültéri hangosítás és „cuki” LED világítás, nem voltak elegendőek. Amikor beesteledik és elkezdődik a parti, a környezetnek szuperebb és masszívabb formát kell öltenie, mint a legjobb szórakozóhelyeknek. De óriási kihívások jöttek. Hogyan integrálj hatalmas, színpadtechnikai hangfalakat és hagyományos világítótesteket egy ilyen tüneményes élőhelyen úgy, hogy a műszaki részletek láthatatlanná váljanak?
Ennek ügyében a kliens egy régi barátja segítségét vette igénybe, aki a dél kaliforniai Movietime integrátor cég tulajdonosa volt. Az említett vállalat ultra-high end integrációra, hang és fény technológiára specializálódott. Az irányt tisztán körvonalazták. A kliens konzumer szintű megvilágítást és hangosítást akart, de élvonalbeli automatizálással a környezet összes létező pontján. Mindezt a történelmi esztétika eltorzulása nélkül.
Ilya Kandibur, a Movietime Corp. tulajdonosa és vezető mérnöke így tért a lényegre: „Bárki fellógathat óriási mélyládákat, spot fényeket egy raktárépület mennyezetére. De hogyan rejtsd el ezt egy gyönyörű otthonban?” Hogyan változtass át történelmi helyszínt audiovizuális fergeteggé, miközben minden amit hozzáadsz, rejtve maradjon? A kommersz integrátor cégek erre úgy lépnének, mint kiselefánt a porcelánboltban. Tehát ez egy olyan integrációs folyamat, amihez többféle konzumer eljárás, évek alatt felgyülemlett tervezési tapasztalatok szükségesek.
Káprázatos LED világítás
A kezdetektől fogva, mindenki tudta, hogy ez egy világszínvonalú projekt lesz. Olyasvalami, amit otthoni környezetben ezelőtt sehol nem vittek véghez. A több, mint 400 méternyi LED szalaggal és további hat fajta LED világítással bonyodalmak léptek fel, mivel a vezérlő elektronikákat, tápegységeket és kábelezést láthatatlanná kellett tenni. Hogy ez megvalósuljon, a Movietime közeli együttműködésbe lépett az ország egyik legjobb DMX világítástervezőinek és programozóinak egyikével. Referenciáik közt a fényshow-kon kívül szerepel a Disney és az Universal Studios is. Ők minden fortélyukat alkalmazhatták, ezen a rezidencián.
Az építészeti kihívások ügyében a MovieTime az Anolis és DTS Lighting cégekhez fordult, melyek többek közt kültéri LED világításra specializálódtak. „Olyan megoldás kellett, ami bírja az esőt, a szauna melegét és telepíthető egy medence vagy fürdő belsejében” – említi Ilya. És igen, ez azt igényelte, hogy a telepítők nem kevés időt töltsenek a medencében és a víz alatt. Az egyik legszuperebb tulajdonsága az ilyen jellegű világításnak, hogy könnyen kábelezhető és csatlakoztatható, mivel az egész CAT5 vezetékekre lett felfűzve. Az alkatrészektől függően akár 300 méternyi fényt is rá lehet kötni egyetlen kábelre, míg a tápegység biztonságban csücsül egy távoli kabinetben.
Sajnos a dolgok kicsit bonyolultabbá válnak, amikor hajlékony LED szalagra kerül sor, mely a tápegységtől legfeljebb 9 méternyire húzható. Egy 45 méteres, terasszal egybeépített medence esetében a páraálló kivitel, az üzembiztos telepítés és a megfelelő mérnöki munkálatok kritikus fontosságúvá válnak. Ilyát idézve, a komplex LED szalagos tervezések esetén nincs lehetőség „partizánkodni”, főleg kültéren. „Minden vezérlőnek, szalagnak és kábelnek egyeznie kell. Ha egyetlen vezeték vagy csík hosszabb, mint a többi, akkor az egymás mellé helyezett szalagok nem lesznek azonos színűek, a feszültségesés miatt. Hogyan rejts el és tégy időjárás-állóvá több, mint 60 LED vezérlőt és tápegységet egy nyitott medence körül, miközben mindegyiknek közel azonos kábelhosszra van szüksége? Hihetetlen megmérettetés az ilyen, rengeteg tervezést és kreativitást igényel. Ehhez a projekthez két üreges belsejű padot helyeztünk el a medence nyugati oldalán, továbbá dekoratív boltíveket alkalmaztunk az északi és keleti részeken. Kizárólag időjárásálló minősítésű tápegységeket használtunk, a LED vezérlőket pedig elszigetelt dobozokba helyeztük, és különböző pontokon telepítettük őket. A különféle boltívek, oszlopok belsejébe rejtettük az elektronikát, a LED szalagokhoz való távolság függvényében. A medence és a terasz önmagában masszív vállalkozás volt” – emlékszik vissza Ilya.
A koncertélmény és az élőhelyed összefonódása
De mit ér az impozáns világítás egy hozzá illő, aranyérmes hangrendszer nélkül? Mit szólnál, ha utóbbit megoldanánk annyi eszközzel, amennyihez összesen 120 db erősítő kell?
Először is, HÁROM egyedileg összeválogatott JBL Synthesis installáció került a házba, megtámogatva konzumer mélysugárzókkal és végerősítőkkel. Mivel a keverőszoba a tánctérre nyílik, két egymással szomszédos Synthesis rendszert kellett egy helyre szóró rendszerként bekalibrálni. Ez a helyszín magába foglalja a JBL Synthesis SAM1/2 hangfalakat kívül és belül is, két JBL 18″ (46 cm) mélyládával, utóbbiakat dupla, 5000W teljesítményű Crown Macro-Tech erősítő hajtja. Csak ez a két tér 18 csatornányi akusztika korrekciót foglal magába, hogy a hangulatod függvényében élvezetes, vagy éppen fájdalmas legyen a hanghatás. Mindent összevetve, a projekt 25000 wattnyi erősítőt vett igénybe.
Egyaránt fontos volt egy tiszta, zajmentes jelosztó rendszer a komplett ingatlan területén. A Movietime 12 szálas OM4 optikai kábelt húzott az összes fontosabb zóna közé, ezután a Creston Sonnex digitális jel szétosztó eszközt használták a komplett hanginformáció továbbítására, valamennyi erősítő felé. Emellett beillesztettek egy USB DAC-kal ellátott Autonomic zenei szervert is, mely a fő zónát képviselte. Ezen kívül több DJ port is integrálva lett a területen, hogy a helyi aljzatokra csatlakozva tiszta hangot és instant partit lehessen biztosítani. Egyedileg méretezett üregeket vájtak a betonba, hogy a hatalmas hangfalak és mélyládák feltűnés mentesen a falba süllyedjenek. Dekoratív védőrácsokkal fedték el a hangszórókat, melyeket megvilágított a vájatokba rejtett LED világítás.
A masszív külső teraszon és medencénél kicsit bonyolultabbá vált a helyzet, mivel a hangfalak számára csak limitált hely maradt. A megrendelő koncert szintű hangzást akart kompromisszumok, és a nappali esztétika elrontása nélkül. JBL Pro és időjárásnak ellenálló hangfalak lettek elbújtatva a medence peremében és az akörüli padokban. A kültér egységes basszusainak biztosításához 15″ James mélyládákat építettek a föld alá, ezek végződéseit kerámia virágformák alá rejtették. A medencéhez legközelebb eső teraszon 18″ (46 cm-es hangszóró) JBL mélynyomót rejtettek el, a keretek közé függesztve. A komplett kültéri hangosítást DSP-vezérelt Crown erősítőkre bízták. Teljes terhelésen még a környező lakótömbökből is hallani lehet a hangrendszert, a szomszédság nem kimondottan nagy örömére.
A harmadik JBL Synthesis rendszer a kétszintes mozi szobában székel, ezt mondhatnánk leginkább egyedinek a három közül. A hagyományos privát mozi helyiségektől eltérően, az első és hátsó sorokat elkülönítették egymástól, így a vászonhoz közelebb eső fotelek másfél méterrel lejjebb, és részben alá is kerültek a fenti sornak. Az frontoldali hangfalakat hangáteresztő házimozi vetítővászon mögé helyezték, így lehetővé téve, hogy a JBL Synthesis Array hangsugárzók tökéletes magasságból szóljanak az első és hátsó sor számára is. A háttérsugárzók újabb problémát szültek. Ilya magyarázata alapján „A megrendelő arra vágyott, hogy egyfajta magánszférában érezze magát az első sorban ülve. Hogy aki az ‘erkély’ alá kerül, az elszigetelve, intim szférában érezhesse magát. Ez a konfiguráció azért jelentett kihívást, mert két különböző ülőpozícióhoz kellett kalibrálnunk a rendszert, ugyanazon front hangfalak, de eltérő háttérsugárzók használatával. Ha a hátsó sorban ülsz, nem akarod, hogy felérjen eléd az első sor háttereinek hangja. És ez oda-vissza érvényes. Így olyan megoldás kellett, ami mindkét területet egymástól teljesen külön kalibrálja, úgy, mintha csaknem más szobákban lennénk. Ilyenkor hasznos a JBL Synthesis egyéni szobaakusztika korrektor rendszere.” Az eredmény két ülői pozíció, melyekre nem hallatszódik át a másik sor hangja. Ha az első fotelekben ülsz, akkor csak az ott lévő háttérsugárzókat hallod. Ha felmész az erkélyre, akkor pedig az ottani, falba rejtett hangszórókból érzékeled a térhatást. „Mindegy, hogy hol ülsz, alapvetően tökéletes hangot kapsz a te pozíciódból, és semmit nem hallasz a másik sorra irányított hangfalakból.” Kivételt képez persze a négy hatalmas mélyláda, melyeknek hanghatásait mindenki egyformán hallja és érzékeli.
„Kemény 2 hétig tartott, hogy elrejtsük az elektronikát a padban és kiépítsük a hardvert, a telepítés is legalább egy hetet vett igénybe. Ebbe még nem számít bele a hetekig tartó óvatos installáció, a konkrét LED szalagok aprólékos elvezetése a medencetér minden apró mélyedésének és hasadékának felületén. Mindent el kellett rejtenünk a fürdőn belül és körül, az eredmény viszont egyszerre észrevétlen és fenomenális. Napközben senki nem gondolná, hogy a teraszon bármilyen világítótest van. Aztán éjszaka elénk tárul a látvány.”
Mindez nem tudta felülmúlni az épület komplexitását, a belső fürdőház ugyancsak ránk zúdít jó pár egyedi installációs megoldást. Ónix csíkok és pultok mögé rejtettünk több sornyi LED szalagot, a fénysávokat egyénileg gyártott akril lemezekbe építettük, hogy hangulati, környezeti és zenét aláfestő fényhatásokat kapjunk a rácsozat mögül, amint elkezd szólni a zene. Az éppen kiválasztott hangulatmód nem csak simán átugrik egyik színről a másikra. A témák fokozatosan úsznak át egymásba úgy, hogy a színhullámok közben végigsuhannak a téren.
Egyértelműen az a helyiség lett a koronaékszer, melynek mennyezeti dómját nem csak simán megvilágították. Ha aktiváljuk az éjszakai üzemmódot, onnan kezdve egy projektor lesz az este sztárja. A csempe alá, szűk üvegnyílás mögé építettek egy egyéni, önálló szellőzőrendszeres dobozba zárt, csillagos égbolt vetítőt. A fény útját tökéletesen beállították, így teljesen kitölti a dóm belsejét, mely így hirtelen planetáriummá változik, mozgó csillagképekkel és apró kék felhőkkel. Talán fotókon is királyul néz ki, de a mélység és a mozgás miatt a valóságban teljesen más érzés látni.
A szomszédos két terem és a moziszobák LED világításáról szintén különálló cikket lehetne írni. Említést érdemel például az üstökösökkel tarkított, csillagfényes mennyezet, melyet háttérvilágított, vas boltívek foglalnak keretbe, vagy a derengő fényben úszó bárpult. De a szoba fő attrakciója a teret körbeölelő, üveggel borított lépcsősor, mely az első sortól másfél méterre kezdődik. Mindegyik lépcsőfok saját nyomásérzékelő szenzorral bír, ami lehetővé teszi, hogy a felületre lépve az más színűre változzon. Képzeld el, hogy egy elegáns, borostyán színnel megvilágított lépcsősoron sétálsz le, és ahogy az üveglapokra lépsz, azok borostyán sárgáról pirosra, majd újra borostyánra változnak, ahogy lelépsz róluk. Voltaképpen a valaha létező legklasszabb extra. Ezt lapos nyomásérzékelők és Creston DIN-IO8 szenzor modulok kombinálásával érték el. Az érzékelt jelet automatikusan megkapja a DMX világítás rendszer, hogy eszerint reagálhasson.
A világítási központ egy ETC DMX fényvezérlő, mely két 1024 csatornás hálózatot tartalmaz. A Crestron processzorokhoz hasonlóan, melyek az automatizálásért felelnek, ez a vezérlés is fejlett script lehetőségeket foglal magába, nagyon csekély korlátozással. A végeredmény egy színkerék, amit bármilyen iPad képernyőjén vagy Crestron érintőkijelzőn elérhetsz. Több, mint 16 millió szín közül választhatsz, melyek bármely területre kiküldhetők. Talán felesleges megjegyezni, hogy szinte mind az 1024 csatorna fel lett használva.
De mit ér a klassz világítás, ha nem akarod automatikusan „ropni”, amint elkezd szólni a zene? Egy ETC hangérzékelő modul egyénileg programozott audió integrációt tesz lehetővé. A házban megszólaló zenéket kézbesítik e modulnak, mely azonosítja a hangjel frekvenciáit és különféle, személyre szabható fényreakciókat tesz lehetővé. Ez azt jelenti, hogy elég lenyomni az „Audio Sync” gombot, és a komplett ház bármely helyiségéből azonnal egy zenei fényshow lesz. Hirtelenjében a tér elkezd úszni és pulzálni, különféle lüktetésekkel a zene ütemére, egymásba átúszó színsémákkal. A hagyományos LED szalagoktól eltérően, a Movietime ún. pixel csíkokat használt fel a kulcsfontosságú zónákban. Ezek lehetővé tették, hogy a komplett szalag „pixeleit”, pontjait egymástól függetlenül lehessen vezérelni. A rekreációs szoba fénysávjai föl és le ugrálnak, mint a zene ütemére mozgó EQ oszlopai. Az uszodára néző ónix üveg extrái közé tartozik, hogy oda-vissza áramló fényt produkál, mintha egy áramló folyó színeit látnánk, emellett ugyanúgy képes pulzálni a zene ütemeire.
Teljesen szürreális, ahogyan ez a tradicionális környezet egyszerre átváltozik egy éjszakai klubbá… és sosem jöttél volna rá, hogy ez mindvégig itt állt. A tulajdonosnak ez tetszik benne a legjobban. „Szinte ahányszor csak beszélünk” – említi Ilya – „az ügyfél már-már költői szóhasználattal ecseteli hogy milyen gyönyörű ez az ingatlan, és hogy mennyire szereti, ahogy ez a szépség elrejt dolgokat, amelyekről fogalmad sincs„. Míg le nem nyugszik a nap, és ez a derűs kert átalakul a látvány és fény olyan találkozási helyszínévé, amelyet a legtöbb klub is csak álmaiban lenne képes utánozni.
Egy világszínvonalú házimozi kihívásai
Egy meghökkentő házimozi szoba felépítése önmagában megmérettetés, de a korlátozott hely határainak betartása jelentősen megnöveli a bonyodalmakat. A rendelkezésre álló, mindössze 7,6 méter mélység, melyben integrálni kellett a vizuális és hanzásbeli eszközöket is, komoly nehézségeket okozott. Ez a mozi szoba nem csak a saját eszközeinek elektronikáit, hanem a medencetér és a külső hangrendszer vezérlő komponenseit is magába foglalta. Két teljes méretű Middle Atlantic rack szekrényt kellett némán és láthatatlanul beépíteni úgy, hogy ebből a térből hozzáférhetőek maradjanak. Mivel az eredeti felszereléshez szánt rack bekábelezése és installációja a moziszoba projekt előtt megtörtént, a komplett rendszer átmozgatása nem volt opció. Ehelyett a két rack szekrényből lettek a moziszoba sarokkövei, szó szerint.
A meglévő, több száz kilónyi elektronikával megtöltött rack szekrényt emelőcsigákkal felvonták a levegőbe. Betontáblát helyeztek alá, amelyre egyénileg tervezett forgótalp került. Ezután visszaengedték és biztosították a szekrényt, mely innen kezdve 360 fokban körbeforgatható lett. Egy azonos sarkot húztak fel a szemközti oldalon is, mely ugyancsak forgótányéros alapra épült. A frontoldal fedőelemeit úgy kellett kialakítani, hogy a szekrényeket tartalmazó fülkék ne lógjanak rá a körbehaladó lépcsőkre. Mivel a lépcsőfokok miatt nem volt hely hogy a nézőtér felőli oldalról kihúzhassák, vagy egyáltalán hozzáférhessenek a rack-hez, a forgótalpak tették lehetővé, hogy belülről, a vetítővászon mögül lehessen dolgozni velük.
Noha 2 teljes méretű rack szekrény rengeteg helyet kínál, a valóságban mégsem lehet ennyi helyen összezsúfolni mindazt, ami a moziszoba, terasz és medencetér kezeléséhez kell. A hatalmas mennyiségű LED vezérlés önmagában külön falat borított be. A moziszoba elülső fala szinte teljesen, 4,5 méter szélességben az elektronikának lett fenntartva. A házimozi vetítővászon egy Vutek által egyedileg tervezett billenő mechanikával nyitható fel. Amint előre emelkedik a képfelület, hozzáférést kapunk a komplett frontoldali falhoz, a rack szekrényeket beleértve. Ha pedig végeztünk a karbantartással, a rack-ek elé visszatehetjük az akusztikai paneleket, melyek elszigetelik a saját hűtőrendszerrel ellátott készülékeket a szobától, így a mozifotelben ülve semmit nem hallunk a gépek zajából.
Amikor ennyire elszigetelik a felszerelést, kritikus, hogy könnyen újraindítható legyen minden. Ehhez olyan egységeket iktattak be, melyek külön-külön képesek vezérelni minden elektromos kiállást. Egyetlen gombnyomással újra lehet indítani bármilyen eszközt, a processzoroktól az Apple TV-ig anélkül, hogy valaha be kellene lépni a vetítővászon mögé.
A házimozi projektor jelentette a másik kihívást. Mikor a Digital Projection Highlite Laser típusra esett a választás (most először került ez a típus otthoni környezetbe), a MovieTime tisztában volt azzal, hogy a vetítő nem kerülhet a szoba légterébe. A gyönyörű, ugyanakkor szemperzselő 12 000 lumen fényerőt produkáló gép ventillátor zaja és hő kibocsátása különálló gépházat követel, amely a moziszobától elszigetelten rejti el a projektort.
Hogy még nehezebb legyen az ügy, közvetlenül a moziszoba hátuljánál külső helyszín volt már, amelyen egy kis gépház építése nem volt opció. Hogy mindezt tetézzük, a fal másik oldalán két külső légkondi és medencetéri felszerelés üzemelt, így a zajszigetelés is kritikussá vált. A moziszoba hátsó oldalát a projektor dobozát beleértve egy speciális vinillel vonták be, kiegészítve egy másik hangelnyelő réteggel, így kiiktatva a falon kívüli zajokat.
Továbbá a komplett hátsó támaszfalat betonnal erősítették, ezért nem lehetett túlságosan nagy lukat vájni a felületbe. Így aztán egy időjárásálló, minden oldalán fedett és szigetelt tárolót rögzítettek a fal külső részén. A vetítő méreteihez képest 2,5x nagyobb doboz nem csak a projektort, hanem annak dedikált hűtőrendszerét is magába foglalta. Egyedül a vetítő fényének átengedéséhez kellett egy kisablak a tárolóra, melynek szellőzőrendszere nem csak a projektor hűtéséről, hanem a kamra melegen tartásáról is gondoskodott, amennyiben a doboz hőmérséklete az ideálistól lejjebb süllyedt volna. Egy projektor, önálló klímavezérléssel!
A végeredmény egy pompásan kivilágított audiovizuális fellegvár, melynek minden titka felnyíló vásznak és némított falak mögé került. A gigantikus, 160″ (405 cm) széles, hangáteresztő és íves felületű vetítővászon, kiegészülve a JBL Synthesis 11.4 csatornás házimozi rendszerrel, képes megrázni a házat. Bulizás esetére pedig az elegánsan kivitelezett LED fények számtalan hangulatot képesek generálni a szobában, mindezt tovább fokozzák a nyomásérzékelős lépcsőfokok.
Mindez számokban:
VILÁGÍTÁS:
– Több, mint 400 méter konzumer DMX LED szalag
– 100 LED vezérlő
– Közel 100 építészeti DMX LED fény beleértve a rejtett, fali és vízalatti lámpákat
– Egyedi csillagtérkép dóm projektor
– 18 nyomásérzékelő szenzor a házimozi szoba üveggel fedett lépcsőfokaiban
– 1024 DMX csatorna, 50 egyedi zónára osztott LED világítás
– 16 millió színű, zónánként állítható paletta, mely elérhető iPode applikációból vagy Creston panelekről
HANG:
– 3 JBL Synthesis rendszer
– Több, mint 25 000 W erősítő teljesítmény
– 15 mélysugárzó felfüggesztve, falba süllyesztve és a föld alá építve
– Zene és fény együttes szinkronizáció
– Több helyen kiépített DJ plug-in portok
– Autonomic Music szerver aszinkron USB DAC funkcióval