Nem olcsók – nyilvánvalóan – de a K2 9900 hangsugárzók a legjobbak közé tartoznak, amiket manapság kapni lehet.
Sokak számára vágyálom egy pár K2 S9900 birtoklása.
Még ha eltekintünk a masszív árcédulától, akkor is sokan kifogásolni fogják az egyértelműen retró külsőt, ami a korabeli divat arányait örökölte (azaz inkább szélességben és nem mélységben dominálnak) beleértve a tényt, hogy tölcséres technológiát használnak minden basszus fölötti frekvenciához.
De szerintünk ezek a személyek nem a lényeget veszik figyelembe. A K2 igazi szupersztár, amely a hangélményt egyformán nyújtja informatív és szórakoztató stílusban. Nem jut eszünkbe alternatíva, amely ennyire függő hatást gyakorolt volna ránk.
Mitől annyira jók a JBL K2 S9900 álló hangfalak? Ahogy lenni szokott, nem csak egyvalami miatt. A mérnöki munka és a finomhangolási döntések által lettek e monstrumok a gyártó legjobb padlón álló típusai, amelyeket valaha hallottunk.
Monstrumok? Először is ezek a dobozok hatalmasak. Méretük vaskos hűtőszekrénnyel egyenértékű és nagyjából tömegük is. Hogy néhány számot tegyünk hozzá, magasságuk 120 cm, nagyjából fele ilyen szélesek és 83 kilós tömegük (darabonként) is igencsak izmos. Ne próbálja meg egyedül beüzemelni őket, a háta nem lesz hálás.
Más számok is sokat elárulnak: 38 cm átmérőjű mélysugárzó, 93 dB érzékenység és 8 Ohm ellenállás. Ilyen adatokkal meglehetős mennyiségű basszust várhat el, a hitelesség hiánya nélkül, és a lehetőséget arra, hogy nagy hangerőt érjen el még szerény teljesítményű erősítőkkel is.
Amíg ezek az álló hangfalak tökéletesen elboldogulnak egy jó minőségű 50 wattos erősítővel, 500 W-os terhelhetőségük sugallja, hogy magas teljesítményű elektronikával párosítva mutatják meg igazi tudásukat.
És valóban, e termékek tervezése nagyrészt a testvérmárka Mark Levinson cég termékeivel történt, azok pedig nemigen nyögdécselnek. A JBL S9900 háromutas hangfal. A hatalmas, hátsó reflexnyílásos papír kónuszú basszus membrán egészen 900 Hz-ig működik, ahonnan átveszi a munkát egy 10 cm átmérőjű magnézium kompressziós hangszóró.
Ez az egység sokkal több mint mezei középsugárzó, mivel a magas hangokat is megszólaltatja – egészen 15 kHz-ig, ahonnan pedig egy 25 mm-es berillium kompressziós szupermagas sugárzónak adja át a munkát.
A hangszórók közti integráció feltűnésmentes kivitelezésű, egy remek minőségű, ám relatív egyszerű kettős kábelezésű keresztváltóval. A cél ezzel az áramkörrel a részletek és dinamika maximumra emelése, miközben meggyőző és relatív egyenletes frekvenciaválasz történik.
Míg a tölcséres hangfalak nem kimondottan remekelnek az egyenletes frekvencia visszaadásban, ezek a JBL-ek hajlamosak kivételt tenni. A mérnökök komoly figyelmet szenteltek a tölcsér produljára hogy jó és kiegyensúlyozott szórást biztosítsanak. Az íves előlap a tölcsér oldalaként funkcionál, míg az alsó és felső ívek precíz megmunkálású Sonoglass anyagból készültek. A szuper magassugárzó szintén tölcséres – jelen esetben elkülönített Sonosglass tölcsérben található.
Két különböző vastagságú MDF réteget rejt a 25 mm vastag kabinet. Ezeket a rétegeket elcsatolták egymástól, azonban a kiadós merevítéssel kiegészítve a K2 doboza meglepően merev és szilárd struktúrát eredményez.
Az illesztések és felületi megmunkálások épp annyira jók, amennyire el is várható ezen a szinten. A kabinet valamennyi éle gyönyörűen kidolgozott és a nálunk járt példány fafurnérja kifogástalan, amilyennek lennie kell. Két standard külső közül választhatunk – a tesztalanyon is látható faminta vagy zebrafa.
Adjon hozzá további 11 000 fontot (kb. 3,7 millió Ft) a K2 árához és hét magasfényű opció közül is válogathat. Ezeket rendelésre készítik – körülbelül négy hónapig tartó előkészülettel – és kézi munkával alakítják tükörsimára.
JBL K2 S9900 álló hangfalak elhelyezése
A K2 álló hangfalak pozícionálása figyelemre méltóan egyszerű. Meglehet, masszív dobozok, de nem kell nekik különösen nagy szoba, hogy tündökölhessenek. Saját 7×5 méteres hallgató szobánk tökéletesnek bizonyult, annak ellenére, hogy kétségtelenül még nagyobb hangskála jöhetett volna létre egy nagyobb helyiségben, harapósabb mélyhangokkal, amint többet ki akarunk belőlük csalogatni.
Nagyjából egy méterre helyeztük őket a hátsó faltól és jóval odébb az oldalsó falaktól, csupán nagyon enyhén befelé fordítva a hallgatási pozíció irányába. Érdemes kicsit eljátszani a szögekkel, mivel a sztereó tér skáláját egész jól be lehetett állítani. Még akkor is, ha sikerült optimálisan elhelyeznie, a szórási tartományon kívül nem volt annyira meggyőz a színpad, viszont a JBL karaktere érintetlen maradt.
Ugyancsak kifizetődik, ha a társított eszközökre is figyelmet szentelünk. Míg döbbenetesen könnyű hajtani a K2 álló hangfalakat, teljesen transzparens módon viszonyulnak a forráshoz és az erősítőhöz, beleértve a láncba fűzött kábeleket. Ha az Ön felszerelése akár csak egészen enyhe hiányosságokkal küzd, azokat hallhatóvá teszik ezek a hangsugárzók.
Referenciának NAIM NDS/555PS hálózati zenelejátszót, Clearaudio Innovation Wood lemezjátszó/Luxmann EQ-500 phono modlt és Gamut D3i/D200i elő/végfok rendszert használtunk.
JBL K2 S9900 álló hangfalak hangminősége
Nehéz előítéletek nélkül megközelíteni olyan hangfalakat, mint ezek a JBL-ek. Hatalmasak, masszív basszus hangszórókkal – tehát nagy hangerőn a szeizmikus alsó frekvenciák is étlapra kerülnek.
Tölcséres dizájn? Ez biztos azt jelenti, hogy magas érzékenységet és ütős prezentációt kapunk, egy kis extra harsánysággal hozzáadva. Ugye?
Nos, igen is meg nem is.
A legtöbb ezekből igaz. Egyik kedvenc “basszus kínzó” számunk, a klasszikussá vált Massive Attack – Angel elindítását követően néhány másodperccel már hátra is dőltünk, azon nevetve, hogy milyen könnyedén képes volt a K2 kezelni a jellegzetes, mindent átható basszus hangsávot.
Az alacsony frekvenciák teljes magabiztossággal mutatkoztak meg. Igen, kicsit kiterjedtek és izmosak, viszont amit nem sejtettünk, hogy agilis vibrálásuk mellé árnyaltság, textúra is társul. Nem tudjuk visszaadni azt az élmény, amilyen csupasz valójában és lélekjelenléttel megszólalt ez a szám, különösen nagy hangerőn. Ez olyan hang, amit inkább érez, mint hall.
A legtöbb hangfal érezhetően megváltoztatja hangkarakterét magas terhelésen, de nem ezek. A K2 megőrizte minden egyes jellemzőjét akkor is ha csak suttogott a zene és így is maradt, ahogy a wattok szépen átvették az irányítást.
Kontrolláltak és tiszták maradtak, elkerülve a felkeményedést még nagyon nagy hangerőn is. Próbáltuk betörni őket, de előbb értünk el a saját határainkhoz.
Mindazonáltal a K2 álló hangfalak nem csak basszusról és hangerőről szólnak. Induljon el feljebb a frekvencia skálán és magával ragadó középtartományt talál, amely figyelemre méltó módon kapja el az énekhangot. Az emberi vokál erőteljes kivetülése mellé nagyszerűen megoldott tisztaság társult.
A névleges középsugárzó mindent magára vállal 900 Hz és 15 kHz közt, így nem tapasztaljuk azt a bizonytalanságot, amit hagyományos hangsugárzóknál hallunk (amelyek keresztváltási pontja éppen a középső hangok közepébe ás bele).
A keresztváltó áramkör, miközben szükségesek minden hangfalba, elkerülhetetlenül hozzáadnak némi fázistorzítást, amitől a dinamika és áttetszőség romlik. A K2 álló hangfalak elmozdították ezeket az elkerülhetetlen hátrányokat olyan frekvenciapontokhoz, amelyeket sokkal nehezebb kihallani.
Továbbléptünk a Hans Zimmer által szerzett, Insterstellar c. film zenéjére és kiderültek a K2 erősségei. Ez esélyt adott a hangfalaknak, hogy megmutassák roppant hitelességüket, óriási dinamikai váltásokat és megjelenítést képesek nyújtani, komplex felvétel visszaadásakor anélkül, hogy egy pillanatra is vesztenénk a zeneiségből.
A K2 tisztán és kifinomultan szólt, még a legapróbb húros hangszer töredékeket is kezelve olyan aprólékossággal, amit a felvétel megérdemelt. Emellett teljesen alkalmasnak bizonyultak nagyvonalú, erőteljes skálájú ábrázolásra is, ha a zene megkívánta. A Mountains c. szám erről kellően meggyőzött minket.
Hiányok? Hallottunk olyan hangfalakat, amelyek egy hangszer tonalitását még meggyőzőbben kézbesítik, de csak kevés volt – már ha volt egyáltalán – alkalmas a hangszer dinamikus foszlányait vagy annak jelenlétét így visszaadni. Emellett ezek a JBL-ek elég meggyőzően festenek hangszínpadot is, de nem annyira kiszélesített vagy dobozon kívülre eső, mint néhány általunk már hallott rendszeré.
Összegzés
Tapasztalatunk szerint még a legeslegjobb hifi is elmaradhat valamennyivel a tökéletességtől. De kétség nem férhet hozzá, hogy szerintünk a K2 S9900 a legjobb általunk ismert hangfalak közé tartozik, amiket ma pénzért meg lehet venni. Képesek elbűvölni és fenyegetni. Szomorú vagy vidám érzéseket okozhatnak a hallgatónak, amit éppen a zene megkövetel. Nem lehet velük betelni.
JBL álló hangfalak – K2 S9900 konklúzió
A JBL K2 S9900 egy fantasztikus hangfalpár amely a dinamika, intimitás és finomság kombinációjával könnyen megbabonáz. Ugyanakkor a retró megjelenés nem mindenki ízlésének felel meg.
Mellette
Kivételes felbontás és finom dinamikai árnyalás
Higgadt természetét nagy hangerőn is megőrzi
Szuper alsó frekvenciás teljesítmény
Bármilyen zenéhez alkalmas
Ellene
A retró megjelenés nem mindenki ízlését elégíti ki
Meglehetősen nagyok
Az ár sokak számára elérhetetlenné teszi őket
A fenti írás a What Hi-Fi magazin oldalán megjelent, angol nyelvű cikk magyarra fordított változata. Az eredeti verzió ide kattintva olvasható el.
Bejelentkezés házimozi projektor bemutatóra
Látogassa meg bemutatótermünket, és fedezze fel az Ön által kiszemelt eszköz valódi tudását!