Rengeteg eszközön hallgathatunk zenét, de csak akkor azonosulhatunk a felvétellel, ha azt valódinak éljük meg. A legjobb hangfal specialisták egyre közelebb hozzák ezt az élményt, és a Revel közülük az egyik legjobb.
Mi a legjobb hangfal feladata?
Sokan szeretjük a zenét, rengeteg okból. Sajátos élményt nyújt, és saját nyelvet használ. Az érzékeinkre és a gondolatainkra hat olyan fizikai jelenségek által, melyeket sokszor nem is lehet megnevezni, egyszerűen csak tudjuk, hogy „ott vannak”. A legjobb hangfal feladata, hogy odaadjon mindent, ami „ott van”, vagy volt, amikor egy hangfelvétel készült. Ahhoz, hogy ez megtörténjen, rengeteg kutatás és fejlesztés szükséges, ugyanis a hangfalak ellentmondásos kritériumoknak kell, hogy megfeleljenek. A legelső, részben mentális és részben fizikai, leküzdendő ellentét maga a tény, hogy nem valódi, hanem visszajátszott, reprodukált hangokat hallunk. Az ideális hangsugárzó úgy bánik a hanghullámokkal, mint egy tükör. Azt hozza vissza, amit a felvétel során használt mikrofon rögzített. Ahhoz, hogy minden apró effektust, részletet pontosan és realisztikusan visszakapjunk, rengeteg tényezőre oda kell figyelni, még olyan látszólag elhanyagolható apróságokra is, hogy milyen ülőgarnitúránk van, mi borítja a szobánk falát, vagy éppen milyen messzire ülünk a hangfalaktól. Mindazonáltal a legfontosabb tényező a hangfal. Ő a közvetítő fél, a tolmács köztünk és a rögzített, megszólaltatni szánt akusztikai adathalmaz között.
A legjobb hangfal születése
20 évvel ezelőtt, 1996-ban Kevin Voecks akusztikai szakértő úgy döntött, hogy megtervez egy minden szempontból topkategóriás hangsugárzót, mely az akkoriban összegyűjtött ismeretei szerint minden műszaki paraméternek megfelel annak érdekében, hogy kifogástalan hangreprodukcióra legyen képes. Így született meg a Revel Ultima GEM állványos audiofil hangfal, mely teljesen új megközelítésben mutatta meg a hangdoboz rezonancia csillapító, és hangképet színező tulajdonságait. Két évvel később látott napvilágot az első generációs Revel Ultima Salon padlón álló hangsugárzó. Utóbbi az egész világon referencia típussá vált a háromutas, teljes emberi fül által hallható frekvenciaspektrumot leközölni képes dobozok kategóriájában. Kevin Voecks szakmai hozzáállása egyre csak pozitívabbá vált az utóbbi két évtizedben, karrierjét változatlanul egy koncepció határozza meg: a legjobb hangfalakat készíteni otthoni használatra. Ez a Revel fennállásának lényege, működésének alapvető koncepciója.
Mi lett az álomból, hol tart a Revel?
A Revel mai napig konzervatívan kitart rengeteg típusú audiofil hangfal és hangszóró tervezése, gyártása mellett. Az Ultima széria azóta gyökeresen megújult, jelenleg második generációja fut és számos egyéb terméksorozat is bekerült a cég kínálatába. Így a manufaktúra szakmai tudását, technikai vívmányait azok is élvezhetik, akik alacsonyabb összegből szeretnének házimozi rendszert építeni. A Revel megfizethetőbb megoldásai közé tartoznak a Concerta és Performa szériák, melyeket számos hifi illetve házimozi fórumon, szakmai portálon és szórakoztató elektronikai cikkben úgy emlegetnek, mint „legjobb hangfal a maga kategóriájában”.
A cég nem csak hagyományos dobozba zárt, hanem egyedi installációkhoz szánt mennyezeti hangszórókat, falba süllyeszthető, házimozizásra vagy zenehallgatásra is alkalmas hangsugárzókat is kínál. A beépíthető hangfal típusok által olyan környezetben is megvalósítható a minőségi hangélmény, ahol nincs hely hagyományos, padlón álló vagy állványos megoldásoknak.
Hogyan vált mindez lehetővé? A Revel márkanév bekerült a Harman International cégcsoport high end hifi és házimozi márkákat magába foglaló „Luxury Audio” szekciójába. Ugyanez az ágazat foglalja magába a Mark Levinson, Lexicon illetve JBL Synthesis neveket is. Így Kevin és csapata olyan financiális és szakmai támogatást élvezhet, ami csak nagyon kevés audiofil hangfal gyártó cégnek adatik meg. Sőt, olyan eszköz is rendelkezésükre áll, ami jelenleg a világon egyedülállónak számít. Ha a legjobb hangfal megépítése a cél, akkor elkerülhetetlen a minden részletre kiterjedő mérés és tesztelés, ám a próbatételek több fázisból, számos metódus szerint történhetnek. A Revel számára kialakított, megközelítőleg félmillió dollárból felépített akusztikai kutatólabor magába foglal egy speciális helyiséget is, melyben a cég szakavatott munkatársai különleges, ún. kettős vakteszteket szoktak végezni. Ebben az akusztikailag csillapított kamrában fekete hangáteresztő réteg takar egy elektronikusan mozgatott panelsort. Utóbbin számos gyártó hangsugárzóját szokták elhelyezni. A panelek elektronikusan cserélődnek, ugyanabba a pozícióba mindig más hangfal típus kerül. A sötét szövet másik oldalán ülőknek értékelnie kell a hallottak alapján, anélkül hogy tudnák, milyen gyártótól és milyen értékrendű hangsugárzó szól éppen. Így a Revel mérnökei tudatosan úgy tervezik saját termékeiket, hogy azok a vetélytársaknál jobban teljesítsenek.
Ezért lett az Ultima2 Salon2 az egyik legjobb hangfal
A világszínvonalú teljesítményhez elengedhetetlen volt a megfelelő technikai háttér. Szerencsére a Harman International mindvégig támogatta a Revel mérnökeit. Több ezer órányi kutatás, mérés és tesztelés után jött létre a Salon2 high end hangfal. Egyfelől technikai vívmány, másfelől ezzel ünnepli a cég a teljesítmény iránti kötelezettségét. Szóval miért a Salon2 az egyik legjobb hangfal? A válasz az alkalmazott technológiá(k)ban rejlik.
A robusztus, ugyanakkor elegáns kabinet fényesre lakkozott felszíne alatt kilenc rétegű MDF konstrukció rejtőzik. Az akusztikai okokból formált előlaptól kezdve az ívelt hátoldalig, minden forma céllal lett alkalmazva. A lekerekített alak előnye a rendkívül alacsony belső rezonancia (diffrakció), a kivételes szórási karakter és a lehető legsimább frekvenciaválasz. Az ívelt széleknek köszönhetően nem csak a frekvenciaválasz vált jobbá, hanem a virtuális tér leképzés, a sztereó hangszínpad felépítése is szebbé vált.
A legtöbb vetélytárstól eltérően a Revel mérnökei minden egyes elemet teljesen az alapoktól terveztek. Nem voltak hajlandóak korábban alkalmazott hangszórókat tenni az új szériába, helyette teljesen a nulláról alakították ki az elképzelésünknek leginkább megfelelő membrántípust, a Computer Aided Design és Finite Element Analysis szoftverek használatával. A működő prototípusokat kimerítő tesztelésnek vetették alá újra és újra annak érdekében, hogy a legkisebb hibák is előkerülhessenek. A mérésekben high-tech (süketszobai, mérőműszeres) és régimódi (valós hallgatói vizsgálat) eljárásokat egyaránt bevettek, kiegészítve rengeteg kézi finomhangolással.
Ezek a lépések egy valójában sokkal nagyobb kirakós parányi részei. A tervezés során objektív és szubjektív megállapítások is felkerültek a mérlegre, utóbbiak papírra vetve nem tűntek ideálisnak, a gyakorlatban viszont átalakultak olyan eredménnyé, ami jobban megközelítette a valódi életben kapott hangok élményét.
A hangszórókészlet a zenében lévő valamennyi kifejezőeszközt meg kellett, hogy tudja szólaltatni, ezért nem csak mérnöki, hanem művészi értelemben is nagy kihívást jelentett. A Computer Aided Design (CAD) és Finite Element Analysis tervezőprogramokkal sikerült megalkotni a mai hangszórógyártás csúcsát. Függetlenül attól, hogy egy cimbalom rezdülését, egy Steinway zongora felső regiszterét vag egy ária befejező dallamát akarjuk visszakapni, az Ultima2 egzotikus magassugárzója ezek mindegyikét ügyesen kezeli. A tömör berilliumból készült dóm hangszóró köré a Revel harmadik generációs hullámvezetője került, mely rendkívüli szórásának köszönhetően még alacsonyabb dinamikus kompressziót és magasabb terhelhetőséget tudtak megvalósítani. Mindez kiegészül a titániumból készült, inverz dóm basszus és közép frekvenciás membránokkal. Utóbbi a legnagyobb hangnyomásszinten is tényleges dugattyúszerű mozgásra képes, merevségének köszönhetően felülete nem hajlik el a hirtelen keletkező, több kilohertzes sűrűségű lökésektől sem. A kettős neodímium mágnessel hajtott membrán mögé szalaghuzalosan tekercselt motor került, mely ugyancsak közrejátszik az alacsony dinamikus kompresszióban. Az egész mechanizmust úgy szerelték össze, hogy minden káros rezgést kikerüljön vagy elnémítson még akkor is, ha 100 dB-t meghaladó hangerőre vágyunk. Nyilván nem az a cél hogy megsüketüljünk, de így garantált, hogy az Ultima2 hangfalak hosszú távon is bírják a terhelést.
A hallható eredmény
Elég pár perc egy Revel Ultima2 társaságában ahhoz, hogy megértsük, miért ez az egyik legjobb hangfal, ami ma kapható. Teljesen mindegy, hogy milyen paraméterét vizsgáljuk: folyamatos életszerűség, levegősség, azonnal kivehető hangszínpad, nyers dinamika, álló hangfalhoz képest egyedülálló sebesség… ezek mind elmondhatók róla, persze mint minden hangsugárzó esetében, erről is sokféle vélemény alakulhat ki, hiszen sokfélék vagyunk, változó igényekkel.
Amit a hallgató garantáltan megkap egy ilyen hangsugárzótól, az számokban, diagrammokban nem kifejezhető, mivel egy élmény, egy pszichikai hatás. Azt az érzetet kapjuk, mintha a zene velünk lenne, vagy ha úgy tetszik, fordítva, mi teleportáltunk volna el arra a helyre, ahol a felvétel készült. Persze ehhez elengedhetetlen, hogy megfelelő minőségű lejátszónk, erősítőnk és akusztikai értelemben kifogástalan szobánk legyen. Az Ultima2 egy rendszer láncszemeként képes csak megadni az imént leírt, kifogástalan hatást, és ezt fontos szem előtt tartani.
A Revel Ultima szériás hangfalakat tehát mindenek előtt azoknak tudjuk javasolni, akik rajonganak a zenéért – legyen az bármilyen műfaj. Zenészek, művészek még többet is meríthetnek egy ilyen eszköz tudásából, hiszen az aprólékosan visszaadott részletek segítenek más perspektívából megélni a zene világát, máshogy értelmezni korábban ismertnek vélt, ám mostantól újszerű zeneszámokat.
A Revel audiofil hangfal kínálata előzetes időpont foglalást követően bármikor meghallgatható, kipróbálható bemutatótermünkben, mindenkit örömmel látunk!